Rychlost internetu a věci kolem ní PDF  Array Tisk Array
Napsal uživatel JindrichS   
Neděle, 23 Leden 2011 20:44

V současné době se různé firmy předhánějí s nabídkami rychlého internetu za minimální ceny. Co si vlastně pod pojmem "rychlost internetu" představit a na co si dát pozor? Co nám opravdu tyto firmy nabízejí? A jak je to s rychlostí v naší síti?

 

Setkáváme se s nabídkou např. "rychlost až 16Mb/s za 300,- Kč" "sdílená rychlost 30 Mb/s za 300,- Kč" a podobně. Dá se těmto číslům věřit? Podíval jsem se na nabídku jedné významné nejmenované společnocti na našem trhu nabízející Internet na doma 16Mb/s od 300,- Kč/měsíc a při podrobnějším pohledu jsem zjistil následující: cena za službu platí 12 měsíců a poté se řídí standartními ceníky - v našem případě nás tedy 13-tý měsíc vyjde již na 908,- Kč, při službě 8Mb/s je to 750,- Kč a za pouhé 2Mb/s 600,- Kč. Dále zjistíme (psáno drobným písmem po kliknutí na podrobnosti), že rychlost odesílání je pouhých "až 512kb/s" tedy 32x nižší, než rychlost přijímání (stahování) dat!!! Navíc je ze statistik měření rychlosti na stránce www.dsl.cz vidět, že průměrná rychlost této společnosti např. za prosinec 2010 z objednaných 16 Mb/s byla jen 6,884 Mb/s - tedy 42% z objednané rychlosti. Na odkazu zde si můžete prohlédnout statistiky různých poskytovatelů a udělat si vlastní obrázek.

Takže už víme, že slůvko "až" znamená sdílenou a nikoli garantovanou rychlost. Je to pochopitelné, protože ceny garantovaných rychlostí se pohybují v úplně jiných dimenzích, než jsou stokoruny měsíčně. Proč je také důležité zjistit i rychlost odesílání dat? Tato hodnota je důležitá např. při telefonování, video hovorech, hraní her po síti, odesílání větších souborů, vzdáleném připojení např. do zaměstnání apod...

Jestliže nejste spokojeni se svojí stávající rychlostí připojení, využijte naplno toho, co vám nabízíme také my. Možná jste se jen neinformovali o nových možnostech, proto bych se dále rád věnoval stavu rychlosti v naší síti Stanet.

Ta je v současnosti velmi rozdílná a to z jednoduchého důvodu. První zařízení pro příjem internetu, která byla montována ke klientům, dokáží pracovat pouze v frekvenčním pásmu 2,4 GHz/b, to znamená, že mají teoretickou rychlost přenosu maximálně 11Mb/s, reálně pak 4-5 Mb/s a pokud se klient nachází v místě se špatným signálem nebo nemá ideálně nastavenu anténu a přímý výhled na přípojný bod, pak i nižší. Při požadavku vyšší rychlosti u těchto klientů je proto nutné stávající zařízení vyměnit, protože to původní ji není schopné zvládnout. Vývoj jde samozřejmě velmi rychle kupředu a bohužel s sebou nese i tyto nevýhody.Tato zařízení bude nutné vyměnit i při případném přechodu ke konkurenci, která samozřejmě bude slibovat vyšší rychlosti, než na které je klient připojený v pásmu 2,4 GHz zvyklý. Mnohem vyšší rychlosti je samozřejmě možné dosáhnout i v naší síti. Momentálně je signál pro příjem internetu po obci šířen bezdrátově v pásmu 2,4 GHz/b (pro již zmíněná starší zařízení), 5 GHz/a a 5 GHz/n. Jedná se o volná nelicencovaná pásma. Noví klienti jsou připojováni výhradně v pásmu 5 GHz/n (tímto signálem je pokryta celá obec). Tato nová technologie má teoretickou rychlost přenosu dat 300Mb/s, reálnou pak kolem 150Mb/s. Zkouškami v naší síti byla naměřena rychlost připojení k internetu ve špičce necelých 60Mb/s full duplex (obousměrně - stahování i idesílání) při vzdálenosti k přípojnému bodu cca 1 km.Vzhledem k tomu, že využíváme celkovou konektivitu do internetu 80 Mb/s, je to vlastně momentální maximum, které jsme mohli naměřit. Je vidět, že v současnosti montovaná přijímací zařízení mají dostatečnou rezervu do budocnosti a měla by nějaký čas držet krok už i proto, že využívají nejmodernější technologii bezdrátového přenosu dat. Klientů využívajících této možnosti připojení rychle přibývá (ze stávajících klientů v pásmu 2,4 GHz jich přešla cca 1/3) a sami si můžete zjistit, jak jsou s novou službou spokojeni. Jde jen o pořízení nového zařízení, měsíční paušál zůstává stejný. Více informací v článku Přejděte na technologii 5GHz.

Dostávám se k poslední části mého článku. Může se stát, že máte vše, co k využití rychlého připojení k internetu potřebujete a přesto nefunguje tak, jak by mělo. Je mnoho důvodů, které tento stav mohou způsobit. Je třeba si uvědomit, že mezi naším počítačem a počítačem (serverem) v internetu se vyskytuje velké množství dalších více či méně složitých zařízení. Pokud však nefunguje připojení jako takové, měli bychom začít hledat problém nejprve u sebe a to od prvního zařízení a postupovat dále do internetu. Prvním zařízením je počítač. Měl by být vybaven minimálně pravidelně aktualizovaným antivirovým programem a aktivním firewallem nemluvě o legálním operačním systému a správném nastavení síťové karty. Dalším zařízením může být bezdrátový (wifi) vysílač po domě pro vlastní potřeby - zkontrolujeme sílu signálu a správnost nastavení. Pokud si nejsme jisti, již v tomto kroku je dobré obrátit se na správce sítě. Nesmíme zapomenout ani na stav kabeláže a napájení přijímacího zařízení, které je další v řadě. Toto zařízení je správce schopen zkontrolovat dálkově (ne však správné natočení a polarizaci antény). Pokud touto kontrolou problém nenajdeme a neodstraníme, je třeba kontaktovat správce sítě v každém případě. S nahlášením problému neotálejte a využijte Žádosti o servisní zásah, e-mail nebo telefon, rádi vám pomůžeme!

 

Další články:

Přejděte na technologii 5GHz

Telefonování přes internet VOIP